Навигация: Новини Фенове На фокус Фенклуба ни...

Фенклуба ни...

Оценка на читателите: / 100
Слаба статияОтлична статия 

Такава тема видях във форума на привържениците на Ботев Пловдив. Хареса ми заглавието, защото то носи в себе си точните въпроси, на които достатъчно дълго време няма отговори. Авторът на темата, предполагам без да подозира, всъщност е написал две думички, които са доста верни, ако не граматически, то смислово.

Фенклуба...Липсващото „ЪТ“, което да замени „А“-то е казусът, който стои пред привържениците на „Ботев“. Множеството фенклубове, разделени на квартален принцип, са проблем, който трябва да намери решение максимално бързо. „Съединението прави силата“ не е клише, а в този случай със сигурност е единственото правилно решение.

Не говоря за нелепи и изпразнени от съдържание абревиатури, като „национален фенклуб“, с каквито в последните години се оприличават множество публики, чиято маса не доближава квартален, камоли национален мащаб. Не, идеята не е да има нещо, просто, за да го има, без да функционира реално.

Мисля, че е време „Ботев“ Пловдив да има своя обединен, официално регистриран, фенклуб, в чието управително тяло да влязат представители на всички квартални организации. Само по този начин привържениците на „Ботев“ Пловдив, които са многократно повече от тези членуващи в кварталните организации, ще могат да се чувстват приобщени, както и да помагат за каузата на „Ботев“.

Това е и начинът гласът на феновете да е обективен и представителен. Срещата в кметството, инициирана по повод така нареченото футболно хулиганство, реално нямаше никакъв смисъл. Оставям настрана дали това е част от кампанията на кмета и неговия екип или някой наистина иска да направи нещо добро за Пловдив. Това е въпрос на лично тълкуване на събитията.

Факт е, обаче, че „Ботев“ Пловдив, в частност феновете му, бяха представлявани не от обединен фенклуб, а от представители на различни фракции. Личната ми преценка е, че това е погрешно и не носи позитиви. Първо, със сигурност има привърженици, които се дразнят, когато някой говори от тяхно име, без те да са го оторизирали за това. Второ, липсата на обединена структура е отлична възможност за вкарване на интриги сред привържениците, както и невъзможност за бърза реакция при непредвидени обстоятелства.

Какъв е проблемът и има ли такъв, всеки един от локалните фенклубове да избере свой представител, съответно всички такива представители да станат управителното тяло на един бъдещ силен и обединен фенклуб?

Знам, че такива опити са правени, включително, че организациите работят добре помежду си и в момента. Да, но няма официалност, няма отговорност, няма представителност. Защо е необходима? Възниква ситуация, като тази от последните дни, касаеща привържениците – дали за футболно хулиганство, дали за мнение по въпрос къде, как и в какво да се инвестира или направи нещо.

Единственото професионално, честно и открито действие, при такава ситуация е следното: ръководният орган на обединения фенклуб заявява, че ще се допита до привържениците на „Ботев“ и тогава ще каже своята позиция. Всеки един, от управителното тяло, уведомява членовете на локалната си организация за казуса, който трябва да се реши, съответно на база мнението на привържениците, отстоява тяхната позиция. Тогава, след решението на управителния орган на обединения фенклуб, се изготвя и заявява общата позиция на привържениците на „Ботев“.

В противен случай какво се получава? Никой не носи отговорност за действия или бездействия, тъй като нито е избран/оторизиран да го прави, а в същото време заявява позицията на привържениците...на кои привърженици?

Футболният клуб вече започва да си стъпва на краката. Бавно, трудно, но вече диша свободно. Време е публиката на „Ботев“ също да стане адекватна на новата ситуация, защото добрите хореографии, феерии, пеене и т.н., всъщност са следствие от една добра организация, към която всички са съпричастни, съответно отговорни!

Заемането на обща позиция по конкретни казуси е повече от задължително. Само така многобройните привърженици в жълто-черно могат да се чувстват част от институцията „Ботев“ Пловдив. Само така кварталните организации ще могат да се развиват в перспектива, знаейки, че са част от нещо общо и голямо и преодолявайки заплахата от вътрешно капсулиране.

Привържениците трябва да има своята силна и представителна организация! Колкото по-бързо това се случи, толкова по-добре за Ботев Пловдив!

автор: Стефан Попов (фензона)

bultras - бултрас

Сподели статията