Навигация: Новини ФК БОТЕВ История КСА 1981

Купата - 1981

Оценка на читателите: / 19
Слаба статияОтлична статия
За втори път в своята история "жълточерните" печелят Купата на страната през 1981 година. Трофеят, носещ тогава наименованието Купа на Съветската армия (КСА) е с официален статут и дава право за участие в евротурнира за Купата на националните купи.

Още преди самото начало на турнира, спечелването му е заложено като задача в програмата на тима на АФД Тракия (Ботев Пловдив). Ето и хронолигията на мачовете:

Пътя започва на 1/32-финалите с победа над Доростол Силистра с 1:0, на 1/16-финал е отстранен с 2:0 Академик Свищов, а на 1/8-финал като гост е преодолян Локомотив Бургас с 2:0. На четвъртфинал без проблеми е разбит Миньор Бухово, ведомствения тим на металургичния гигант "Кремиковци", с 4:1. Ва полуфинала "канарчетата" не срещат съпротива от Беласица Петрич и след 6:0 се класират за финалният мач.

На 5 май 1981 година на Националния стадион в София, под проливен дъжд и на подгизнал терен се изправят един срещу друг Ботев Пловдив и Пирин от Благоевград. С мощната подкрепа на хиляди свои привърженици, пристигнали с две влакови композиции и специална автобусна колона, тимът от Колежа печели с 1:0 - голът е на Митко Аргиров в 43-та минута след фирмена атака в жълто и черно. Така след 19 години Купата е отново е във витрината на Отбора на Пловдив.