Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - Херта

Ботев - Херта

Оценка на читателите: / 20
Слаба статияОтлична статия

Херта БерлинБотев емблема

Ботев Пловдив (тогава АФД Тракия) играе срещу немския Херта от тогавашния Западен Берлин (ФРГ) в турнира за Купата на УЕФА през сезон 1978/1979. В отбора, класирал се трети в предходния шампионат на Бундеслигата, изявени имената са Ерих Беер, Норберт Нигбур, Уве Клиеман, младежките национали на ФРГ Фьорстер и Юрген Милевски, а също и датските национали Оле Расмусен и Хенрик Агербек.

Ботев Пловдив разполага с млад и перспективен, но все още неопитен тим. Преди началото на сезона отбора е напуснат от важни и рутинирани футболисти. Легендата Динко Дерменджиев-Чико прекратява състезателната си кариера, а най-добрият нападател Антон Милков (лека му пръст) преминава на Герена. Срещу обещанието за безпроблемно постъпване в Училището на МВР в Симеоново, отборът на „народната милиция” Левски-Спартак си осигурява комфорта да не излиза срещу играч, който при всяка среща бележи кога по гол, кога по цял хет-трик в „синята” врата. В отбраната пък проблем се отваря с напускането на опитния и хладнокръвен Ангел Калбуров, той пък по войскова линия е дръпнат в другия мастодонт ЦСКА.

В Берлин, старши треньорът Иван Манолов-Големия орел не може да разчита и на младата звезда Георги Славков-Бенкс. Отсъствието на Славков е продиктувано от "инцидент", по тогавашните разбирания на комунистическия Комитет за Държавна Сигурност (ДС). Провинението на Бенкса и Коста Танев е в деня преди мача, като през времето за почивка, двамата се измъкват от хотела и прекарват часове в неизвестност за копоите на ДС, дебнещи българските делегации навсякъде в чужбина. За назидание Бенкса е изваден от групата за мача, а Коста Танев е оставен поради невъзможността да бъде заменен от друг играч с неговия опит.
Георги Славков срещу ХертаПърви 1/32-финал: ХЕРТА – БОТЕВ ПЛОВДИВ 0:0
13.09.1978., Берлинер Олимпиящадион – 55000 зрители;
Херта: Норберт Нигбур, Михаел Шидат, Холгер Брюк, Уве Клиеман, Ханс Вайнер, Дитер Нюсинг, Райнер Блехшмидт (Юрген Милевски), Ерих Беер, Карл-Хайнц Граница, Бернд Герсдорф, Хенрик Агербек.
БПФК: Вичев, Атанас Гаръбски, Атанас Маринов, Кунчев, Босаков, Хорозов (Тодоров), Костадинов, Зехтински Коста Танев, Александър Иванов, Митко Аргиров.

Младите български играчи са поразени от гигантските размери на Олимпийския стадион в Берлин и обстоятелството да играят за пръв път пред толкова многобройна публика. Без да се стъписват видимо и за изненада на домакините, "канарчетата" не се затваря в своята половина, а играят с настървение напред. Така още в 4-та минута Костадинов се озовава сам срещу вратаря, но пропуска. Добра възможност проиграва и Сашо Иванов-Каскета в 12-та минута. Херта постепенно изравнява играта и головите положения започват да се редуват и пред двете врати. С перфектни изкуствени засади "канарчетата" неутрализират повечето от атаките на берлинчани. Коста Танев надиграва лидера на Херта Ерих Беер в персонален двубой за овладяване центъра на терена. Димитър Вичев също прави отличен мач и запазва вратата си суха. Заслуга за равенството обаче е на целия отбор, който със задружна усилия не се огъва пред твърдата игра на немците. Ботев Пловдив е първият български отбор, който успява да не загуби като гост на елитен немски отбор – 0:0 и големи надежди за реванша...

Впечатлен от силната игра в Берлин на Ботев Пловдив старши треньора на Херта Куно Кльотцер лично идва в България да разузнава обстойно съперника си в дербито на първенство между АФД Тракия (Ботев Пловдив) и ДФС Левски-Спартак (Левски София). "Жълточерните" бият с лекота - 2:0 и нищо скрито не остава за Кльотцер.

Реванш 1/32-финал: БОТЕВ ПЛОВДИВ – ХЕРТА 1:2
27.09.1978, Голямата къща – 33000 зрители; рефер – Бауман (Швейцария).
БПФК: Кирил Пейчев, Атанас Гаръбски, Атанас Маринов, Кунчев (85-Вангел Делев), Славчо Хорозов, Коста Танев (46-Зехтински), Костадинов, Славков, Красимир Манолов, Александър Иванов, Митко Аргиров
Херта: Норберт Нигбур, Михаел Шидат, Холгер Брюк, Уве Клиеман (46-Ханс-Йоким Фьорстер), Ханс Вайнер, Оле Расмусен, Волфганг Зидка, Райнер Блехшмит, Карл-Хайнц Граница (80-Дитер Нюсинг), Бернд Герсдорф , Юрген Милевски
Голове: 0:1 Карл-Хайнц Граница (32), 0:2 Карл-Хайнц Граница (41), 1:2 Славков (49).
Жълти картони: Танев, Герсдорф.

Преди реванша старшията Иван Манолов отново е затруднен от кадрови проблеми. Защитникът Босаков е с контузен, а център-нападателят Красимир Манолов (син на треньора) идва твърде късно от Академик София за да успее да се сработи с колектива. Пристигането на Краси в отбора се е считало тогава като едва ли не компенсация за преминаването на Тони Милков в милиционерския Левски-Спартак. Остава и загадка защо за мача с немците Големият орел пуска като титуляр на вратата Кирил Пейчев, вместо отлично игралият в Берлин Димитър Вичев.

На реванша Херта стои доста по-добре на терена за разлика от първия мач, докато Ботев Пловдив играе разочароващо. Неубедителен е в изявите си вратарят Пейчев, чувства се отсъствието на стълба в отбраната Босаков, младите футболисти в отбора пък не съумяват да се адаптират към новите си функциите с които са натоварени. Гостите прилагат плътната персонална опека за водещите "жълточерни" фигури Коста Танев, Славков и капитана Сашо Иванов. Това затормозява играта на нашите, кара ги да прибързват и грешат в отиграванията, което пък се отразява и върху развоя на мача. Карл-Хайнц Граница извежда гостите напред, възползвайки се в пеналта от неумела намеса на Пейчев. В 41-та минута Бернд Герсдорф извежда в удобна позиция Граница и той отново е точен – 2:0 за Херта. Второто полувреме Ботев Пловдив е преобразен. Нямайки вече какво да губят „канарчетата” заливат с непрестанни атаки наказателното поле на Херта и в 49-та минута се добират до гол. Следват едно след друго изгодни положения за изравняване на резултата. Нигбур спира топката на самата гол-линия след изстрел от упор на Костадинов, после Сашо Иванов с каскада от финтове преминава половината отбор на Херта и прецизно извежда Славков в голова позиция. Ударът на Бенкса обаче среща гредата. За съжаление и при следващите открили се положения шансът не е на наша страна. Последователно пропускат Манолов , Зехтински и Костадинов.

След мача треньорът на Херта заявява пророчески: "Тези млади българи ще имат успехи занапред, защото имат качества да играят голям футбол!".

По-нататък в турнира на УЕФА Херта преодолява на 1/16-финал Динамо Тбилиси след 2:0 и 0:1, на 1/8-финал Есберг (Дания) – 4:0 и 1:2, и на 1/4-финал Дукла Прага след 1:1 в Берлин и 2:1 в Прага. Берлинчани стигат на полуфинала, където са на косъм от успеха. В паметен двубой при непрестанен дъжд на Олимпиащадион Херта побеждава с 2:1 Црвена звезда, но отпада тъй като губи първия мач с 0:1. Сърбинът Шестич бележи унищожителното попадение в 74 минута, като преди това Беер (последен сезон в отбора на Херта) и Зидка са извели Херта напред в общия резултат от двата мача. През този сезон 1978/79, Херта се представя противоречиво в Бундеслигата и заема разочароващото за феновете си 14-то място в крайното класиране. Ерих Беер е голмайстор на отбора с 12 попадения. Тимът играе и финала за Купата на ФРГ същата година, но губи с 0:1 от Фортуна Дюселдорф след груба грешка на звездата в отбраната си Уве Клиеман.

[Използвани са данни от книгата "Ботев Пловдив в Евротурнирите" изд. 2004, автор Антон Петров]