Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - Байерн

Оценка на читателите: / 70
Слаба статияОтлична статия

Байерн Мюнхен

Ботев

През сезон 1984/85г. съперник на 1/16- финала от турнира за КНК е скромния тим Юнион Спортив от Люксембург (понастоящем Racing FC Union Luxembourg). Първата среща се играе на 19 септември 1984 в Пловдив.

БОТЕВ ПЛОВДИВ – ЮНИОН СПОРТИФ (Люксембург) 4:0
През първото полувреме бетона на гостите дава резултат, но с влизането на Ивайло Стойнов и особно на Гошо Георгиев–Ламбадата нашите стигат до победата. Ламбадата бележи гол и прави дузпа.

БПФК: 1. Вичев, 2. Динев (37 – Г.Георгиев), 3. Младенов, 4. Раков, 5. Хорозов, 6. Бакалов, 7. Костадинов, 8. Симов, 9. Пехливанов (46 – И.Стойнов), 10. Зехтински, 11. Пашев .
Юнион: 1. Новак, 2. Шмит (82 – Бремер), 3. Лохен, 4. Шонкерт, 5. Делхалт, 6. Хайниш, 7. Л.Файерайзен, 8. Тинес, 9. Шайтлер, 10. Браун, 11. Глимбергер (71 – Ламас).
Голове: 1:0 Пашев (54); 2:0 Стойнов (63); 3:0 Георгиев (69); 4:0 Костадинов (78-дузпа).
Съдия: Кука (Албания). Стадион: Голямата къща – 6 000 зрители.

Реванш: 03.10.1984. ЮНИОН СПОРТИФ - БОТЕВ ПЛОВДИВ 1:1
Юнион: 1. Новак, 2. Шмит, 3. Лохен, 4. Шонкерт, 5. Делхалт, 6. Хайниш (70 – Тинес), 7. Файерайзен, 8. Бремер (80 – Ламберт), 9. Шайтлер, 10. Браун, 11. Глимбергер.
БПФК: 1. Вичев, 2. Коста Танев (64 – Динев), 3. Младенов, 4.Блангев, 5. Раков, 6. Георгиев (63 – Бакалов), 7. Стойнов, 8. Симов, 9. Пехливанов, 10. Зехтински, 11. Пашев.
Голове: 0:1 Ивайло Стойнов (15); 1:1 Тинес (75)
Съдия: Асенмахер (ФРГ). Стадион: "Ашия Хамерел" – 500 зрители;

Следващият съперник на БПФК в турнира за КНК е Байрен. Отборът на Тракия се изправя срещу отбора на Бавария. Мюнхенския колос има в състава си белгийския национален вратар Жан-Мари Пфаф (вицешампион на Евро`80 и вратар №1 на Световното`86), суперзвездата на "датския динамит от 80-те" Сьорен Лерби, немските национали Волфганг Дремлер, Дитер Хьонес, Норберт Едер, Клаус Аугенталер, Роланд Волфарт и новоизгряващата звезда Лотар Матеус. Треньор на отбора е знаменития Удо Латек, който 3 години по-рано води Барселона в мачовете срещу БПФК и в последствие взима КНК.

Първият мач в Мюнхен, на 24 октомври 1984 г., започва смущаващо за "канарчетата" - още в 9-та минута Байeрн повежда в резултата след нелеп автогол на Митко Младенов. Волфарт пък прави 2:0 в 20-та, но Георгиев връща едно попадение преди края на първата част. Второто полувреме е с много динамична игра, с опасности и пред двете врати. Вичев вади три стопроцентови положения, а пловдивчани организират няколко перфектни контри при които феновете на баварците изтръпват. Към края на двубоя за три минути Байерн бележи 2 гола и взима добра преднина преди реванша.

Байерн: 1.Пфаф, 2.Мартин (64 – Дел Айе), 3.Вилмер (64 – Хьонес), 4.Едер, 5.Аугенталер, 6.Лерби, 7.Кьогъл, 8.Дюрнбергер, 9.Михаел Румениге, 10.Дремлер, 11.Волфарт.
БПФК: 1.Вичев, 2.Раков, 3.Младенов (75 – Костадинов), 4.Блангев, 5.Хорозов, 6.Бакалов, 7.Симов, 8.Георгиев, 9.Стойнов, 10.Зехтински, 11.Пашев.
Голове: 1:0 Младенов (9 – автогол); 2:0 Волфарт (20); 2:1 Георгиев (40); 3:1 Румениге (75); 4:1 Волфарт (78).
Съдия: Сьоренсен (Дания); Олимпийски стадион – 10 000 зрители.

Срещата-реванш се играе пред претъпканите трибуни на "Голямата къща". Близо 45000 пловдивчани вярват чудото да се случи и то почти се случва. Ботев Пловдив тотално размазва именития си съперник и само един гол не му достига за елиминиране. Според мнозина непредубедени специалисти това е един от най-хубавите и паметни мачове в историята на българския клубен футбол.

На 7 ноември 1984 г. световноизвестния рефер Казарин от Италия извежда на терена следните формации:

БПФК: 1.Вичев, 2.Динев, 3.Раков, 4.Блангев, 5.Хорозов (58 – Младенов), 6.Васко Симов, 7.Трифон Пачев (64 – Бакалов), 8.Гошо Георгиев, 9.Коце Костадинов, 10.Зехтински, 11.Пашев .
Байерн: 1.Жан-Мари Пфаф, 2.Дремлер, 3.Вилмер, 4.Едер, 5.Клаус Аугенталер, 6.Сьорен Лерби, 7.Дюрнбергер, 8.Нахтвай, 9.Михаел Румениге (46 – Дитер Хьонес), 10.Рейнхолд Мати, 11.Роланд Волфарт .

Голове: 1:0 Пашев (38), 2:0 Костадинов (51 – дузпа)

"Канарчетата" са събрани на лагер цяла седмица преди реванша и се надъхват един друг за успех. Най-голям оптимист е Коце Костадинов, неговата прогноза е "Твърдо 3:0 за нас!". В деня на мача улиците на Пловдив са пълни с жълточерни привърженици и клубният автобус взима разстоянието от Новотела до стадиона със закъснение от близо час. Самият двубой се превръща в апотеоз на елегантния футбол. Освободени от напрежение и уверени в качествата си, пловдивчани правят срещу биткаджиите от Мюнхен истински спектакъл. В последствие в паметта на всички присъствали на този мач ще остане не толкова спомена за резултата, колкото удоволствието, че са наблюдавали един забавляващ се Давид срещу един гипсиран от объркване Голиат. Опасностите пред Пфаф се редуват през 2-3 минути, а нападателите на БПФК проиграват невероятни положения за гол. Още в 10-тата минута Пашев бележи, главният арбитър зачита редовен гол, но страничния съдия маркира засада и попадението е отменено. В 38-та минута обаче нищо не е в състояние да спре развихрилият се Наско Пашев. След прецизен пас на Зехтински в коридор, Пашев с каскада от финтове по крилото навързва последователно четирима от Байерн, пробива си път към дузпата и със свиреп шут забива топката под гредата – красота 1:0! Трибуните пощуряват и това още повече окриля "канарите” да играят с удоволствие без да се притесняват от крайния изход.

На полувремето безработният в този мач нападател Михаел Румениге е заменен от дефанзивния халф Дитер Хьонес, известен със своята твърдост и безкомпромисност. Той обаче също не е в състояние да се справи със средната линия на пловдивчани Симов-Георгиев-Зехтински. Пасове с пета, извеждания по конец, финтове и скрити топки "в уличка" превръщат мача в зрелище и унижават с ехидността си многократния шампион на Германия и Европа. Баварците се изнервят и започват с грубостите. В 51-та минута Васко Симов хвърля 40-метров прецизен пас на Зехтински, който комбинира с Пашев. Двамата нахлуват в пеналта, където са последователно съборени - следва дузпа и 2:0 с примерен удар на Костадинов от бялата точка. Стадионът изпада в делириум (чувало се дори оттатък Четвъртък пазара) и вярата в успеха става по-силна от всякога. Начинът по който "канарчетата" водят играта в своя полза вдъхва твърда увереност, че няма как да не падне и трети, решителен гол, но не би!

И при 2:0 атаките на Ботев Пловдив не спират, нижат се опасности пред Пфаф, топката минава на сантиметри покрай гредите, но заветния гол така и не идва. Пашев преминава няколко защитници, нахлува в полето на противника, стреля от малък ъгъл, но топката среща гредата, разхожда се по голлинията и Дюрнбергер успява да я изчисти в последния момент. Това като, че ли остава най-паметния момент от цялата среща защото и след години продължава да се коментира въпросът трябваше ли Наско да играе сам или можеше да потърси вариант с пас към съотборник в центъра на пеналта. Вторият емблематичен случай е когато Пашев изскача сам срещу Пфаф и пробва да промуши топката между краката на вратаря. В паметта ще остане и зачервеното от ярост лице на треньора Удо Латек, който бясно вика по своите футболисти през цялото второ полувреме.

Играта на БПФК е удоволствие за окото, а над всички е капитанът Петър Зехтински. Без грешка през целия мач, раздаващ пасове като вълшебник и не случайно след двубоя легендата на Байерн Клаус Аугенталер сваля капитанската си лента и му я връчва като жест на признателност. И все пак 1 гол не достига на „канарчетата” да повалят световния колос Байерн и да запишат поредна славна страница в историята си.

След мача:
Ули Хьонес (спортен директор в Байерн): "Трябва да благодарим на Жан-Мари (Пфаф). Нашият вратар ни спаси, а противниците ни имаха толкова възможности да ни отстранят от турнира. Хареса ми вашият играч с номер 11 (Пашев)".
Пауло Казарин, главен съдия: "Не трябва да давам оценки, но Пловдив са много, много добър и коректен отбор".
Иван Глухчев: "Само можем да съжаляваме, че след такава игра не отстранихме Байерн. Всички заслужават похвала, но над всички бе Зехтински!".

На 1/4-финала  баварците отстраняват Рома след 2:0 и 2:1, но на полуфиналите губят от бъдещия носител на купата Евертън след 0:0 и 1:3.