Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - Севиля

Ботев - Севиля

Оценка на читателите: / 15
Слаба статияОтлична статия

Sevilia FCБотев ПловдивДомакините започват мача с огромно желание и резонно постигат контрол над играта. Ботев противодейства със старото си оръжие, контраатаката. По думите на пратеника на в.”Меридиан мач”’ Георги Атанасов двубоят на Ботев в Севиля се нарежда редом до сблъсъците Парма – ЦСКА (1:1) и Глазгоу Рейнджърс – Левски София (3:2) като пример за най-качествена продукция на българи на чужд терен за последните пет години. Нито за миг пловдивчани не се придържат към изпитания ориенталски модел, познат в Европа като смес от бетон и нервна игра. Още при ответната атака след първия гол на Шукер, Шопов улучва дясната странична греда на Унсуе. Второто попадение на Севиля също не успява да прекърши вдъхновената игра на „канарчетата” и до почивката те пропускат три удачни положения за гол.

На три пъти Румен Иванов не успява да преодолее вратаря на домакините. През втората част нашите напълно овладяват центъра и диктуват играта. В тези минути над всички е Видолов и не случайно след мача испанците питат за цената на евентуален негов трансфер. Петнадесет минути преди края на мача вратаря Унсуе с невероятен плонж вади в корнер шут на Луков.

Коментар на в. „Марка” за състава на Ботев Плд:
Васил ВАСИЛЕВ – отличен мач, спаси четири от пет положения, с вина обаче за втория гол на Шукер;
Антон СИВИНОВ – изяви се много добре и опази Кике Естебаран;
Георги ПЕТРОВ – доста уязвим в този мач;
Румен ДИМИТРОВ – с физическата си мощ покрива много зони в полето на Ботев;
Тодор СИМЕОНОВ – за дебютант доста добре!
Петър ШОПОВ – основният подгласник на Видолов в полузащитата;
Георги МАРКОВ – добър биткаджия.
Пламен ЛУКОВ – включи се добре в края на мача .

Румен ИВАНОВ – пропусна да направи кошмарно гостуването на Севиля в Пловдив;
Веселин ГЕРОВ – малко игра за да бъде оценяван;
Анастас ПЕТРОВ – също не е зле за дебютант.
Аян САДЪКОВ – можеше да помогне и повече.
Пламен ПЕТРОВ – малко игра за да бъде оценяван .
Костадин ВИДОЛОВ – голям талант, правеше каквото си иска с топката.

1/32-финална среща за Купата на УЕФА, мач-реванш:

Ботев Пловдив – Севиля 1:1

Голове: 0:1 Мончу (57), 1:1 Румен Иванов (69).
Колежа – 10 000 зрители; рефер: Пиерлуиджи Колина (Италия)
Жълти картони: Сивинов, Пейше, Мончу.
БПФК: 1.Василев /7/, 2.Сивинов /6/, 3.Г.Петров /5/, 4.Шопов /6/, 5.Симеонов /5/, 6.Марков /6/, 7.Р.Иванов /6/ (85 – Цветанов), 8.Ан.Петров /6/ (58 – Пл.Петров /6/), 9.Геров /6/, 10.Садъков /7/, 11.Видолов /8/.
Севиля: 1. Унсуе /8/, 2.Мартагон /7/, 3.Хименес /7/, 4.Прието /7/, 5.Диего /6/, 6.Моасир /7/, 7.Рафа Пас /7/, 8.Маркос /7/ (80 – Ферерас), 9.Шукер /8/ (83 – Мойя), 10.Пейше /7/, 11.Карлос /7/ (46 – Мончу /8/)
(Оценките по 10-балната система са на в.”Меридиан Мач”)

Дните преди мача-реванш са съпътствани от напрежение в жълточерния клуб. Голяма част от привържениците са гневени на ръководството, като основно негодувание предизвикват трансферите в отбора – прокуждането на клубните рожби и заместването им с бездушни наемници, упреквани за срамните шампионатни загуби с 0:3 и 0:1, съответно от ЦСКА и Добруджа (конкретно гневът е насочен към Наско Сираков, Борислав Михайлов, Румен Димитров, Георги Петров, Веско Геров и Аян Садъков). Недоволство предизвиква и фактът, че ръководството използва клуба като параван за постигане на цели извън футбола. В самият дена на мача несъгласни с клубната политика фенове демонстративно хвърлят членските си карти и окичват с шалове огражденията пред ложите на Централната трибуна. Символичния бойкот продължава и по време на самата среща, мнозина остават по кафенетата около Колежа в знак на протест. Едва 10000 зрители, между които и 100-ина гости от Испания наблюдават раванша. Въпреки отчайващия резултат от Севиля нашите се хвърлят в атака от първите минути. Още в 3-та минута Жоро Марков стреля силно от дистанция, но Унсуе с мъка парира, после Видолов пропуска в 23-та и в 30-та минута от фаул. През първото полувреме Георги Марков е натоварен с опазването на севилската звезда Давор Шукер и го обезличава напълно. През втората част обаче Атанас Драмов поема риск и праща Марков в предни позиции. Гостите се възползват от промяната и откриват резултата чрез Мончу още при първата си по-сериозна атака. „Канарчетата” не се предават и успяват бързо да изравнят. След хубав пробив отляво на рожденика Садъков и пас към Геров следва рикошет в крак на испански защитник и Румен Иванов в типичния си стил промушва топката в мрежата. До края Ботев Пловдив е господар на терена и достига до шанса да нанесе първа загуба на Севиля от български отбор (през сезон 82/83 Севиля – Левски София 3:1 и 3:0 в 1/32-финал за УЕФА). В 89-та минута световноизвестният рефера Колина отсъжда дузпа за нарушение на Мартагон срещу Румен Иванов. Един срещу друг застават двамата най-добри в мача вратарят Унсуе и фамозният Видолов. Испанеца печели дуела...

Мнения взети от в. „Марка” след срещата:
Атанас Драмов: „Изпуснахме шанса си и в двата двубоя, ако можехме да бъдем малко по-спокойни и по-точни в атака крайният резултат щеше да е в наша полза!
Тони Оливейра: „Имахме предимството на двата чисти гола от първия мач, обаче Ботев Пловдив не игра като обречен и ни затрудни максимално. Българите показаха, че са добър отбор и ако бяха вкарали първи гол нещата за моите момчета щяха да се усложнят. В такива турнирни срещи важното е кой пръв ще отбележи”.
Давор Шукер: „Домакините ни надиграха през първото полувреме”.
Мартагон: „През първата част ни беше много трудно с натиска на Ботев. Голът на Мончу се оказа решаващ”.
Диего: „Ботев се наложи в средата на терена и това ни донесе проблеми в защита. Мисля, че имахме голям късмет в този мач. Не очаквах толкова проблеми на реванша”.
Рафа Пас: „Имахме корав съперник, очаквах тежък мач и това се потвърди на терена”.
Хосе-Мария дел Нидо (президент на Севиля): „Преодоляхме отбор, който и в Испания, и в Пловдив показа добра игра и силен потенциал. Успехът ни след двата мача дойде в труден за Севиля момент”.

Очаровани от играта на Видолов испанците вадят оферта от 800 000 долара седмица след мача в Пловдив. Тогавашната звезда на Севиля хърватина Давор Шукер обаче осеутява трансфера и лобира за закупуването на двама свои сънародници за същата сума.