Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - Фенербахче

Ботев - Фенербахче

Оценка на читателите: / 21
Слаба статияОтлична статия

fenerbahebotevПрез лятото, преди двубоите в турнира за Купата на УЕФА 1992/93, Ботев Пловдив се разделя с редица титулярни състезатели. Христо Коилов и Борис Хвойнев преминават в ЦСКА, Марин Бакалов заминава за португалския Шавеш, а Димитър Младенов в турския Каршияка (Измир). В залеза на своята богата футболна кариера Коце Костадинов и Трифон Пачев подсилват тима на Хебър. На техните места са привлечени перспективни млади футболисти от Б и В групите – Красимир Димитров, Георги Борисов и вратаря Георги Андонов от Марица, и Тренко Дудов от Чирпан. В отбора са взети клубните юноши Красимир Иванов от Академик Свищов, Стоян Томов от Хасково и Георги Чакъров от Спартак Пловдив. Единственото по-впечатляващо попълнение е нападателят Румен Чакъров от Пирин, а непосредствено преди започване на първенството са привлечени от Левски София вратаря Димитър Попов-Попи и Ясен Петров.

За съпоставка, във Фенербахче е привлечен носителят на „Златната обувка`1988” Танжу Чолак от Галатасарай. В редиците на жълто-сините от Цариград са и турските национали вратарят Енгин, халфа Огюз и нападателя Айкут, многократен голмайстор на турското първенство (1989, 92, и 95). Въпреки, че не е национал по това време капитанът на отбора Дилмен Ридван предизвиква възхищение сред турските медии, които изписват оди за него. Съставът се допълва от бразилеца Жерсон, носител на голмайсторския приз от Световното първенство за младежи през 1985 г. в Москва. Амбициран да спечели най-сетне шампионската титла на Турция, президентът-милиардер Метин Ашик не се скъпи средства и привлича за треньор известния Йозеф Венглош, бил начело преди това на национала на Чехословакия и на английския колос Астън Вила. Също така направена е сериозна селекция от качествени попълнения – словенския национал Джони Новак от Партизан, носителя на КЕШ за 1991 с Цървена звезда, Мирослав Танга и Станимир Стоилов от Левски София.

Божидар ИскреновПървият мач, определен от журналистите като "надпяване между канарчета" (Фенербахче също са наричани „канарите” в Турция), се играе на 15 септември 1992 г. в Цариград. По думите на тогавашния пратеник на в-к "Футбол" Крум Савов привържениците на Фенербахче създават за гостите обстановка сякаш е започнала нова балканска война. Без да се впечатлят от зверския натиск от трибуните и наперени в новия си чисто черен екип, футболистите от Пловдив пропускат до 14-тата минута 3 чисти положения. Ясен Петров изнася невероятни първи минути и попилява турската защита. За нещастие обаче Айкут открива след досадна грешка на Дудов, а в 38 мин. при неразбирателство в българската отбрана отново Айкут бележи за 2:0. Минута преди отбелязването на втория гол Томов пропуска сам срещу вратаря на домакините. В началото на второто полувреме Цецо Дерменджиев с красив удар прехвърля вратаря за 2:1. Запрян Раков не смогва да покрива грешките на младите си неопитни колеги, прави безспорна дузпа, която е реализирана от Танжу Чолак. В самия край на срещата удар на Дерменджиев се отклонява от напречната греда. На пресконференция след мача треньорът на домакините Венглош заявява, че е "впечетлен от младите българи”.

Фенербахче: Енгин, Мюждат, Семи, Джони Новак, Нури, Огюст, Жерсон, Ридван (72-Фарук), Стоилов (67-Илкер), Чолак, Айкут.
БПФК: Георги Андонов, Тренко Дудов, Георги Борисов, Иван Кочев, Запрян Раков, Ясен Петров (90-Антон Сивинов), Красимир Димитров, Тодор Зайцев, Красимир Иванов, Цветозар Дерменджиев, Стоян Томов (70-Искренов).
Голове: 1:0 Айкут (15), 2:0 Айкут (38), 2:1 Дерменджиев (51), 3:1 Чолак (55-дузпа).
Стадион "Фенербахче" – 20 000 зрители,
Съдии: Цилер, Мюлер, Хюлбрун (ФРГ), жълт картон: Зайцев

Срещата-реванш се играе на 30 септември 1992 година. Мачът е един от най-драматичните в историята на жълточерните от Пловдив.
Старши треньорът на "фенерите" Йозеф Венглош е стреснат от силната игра на младия и амбициозен тим на Ботев в първата среща и то без звездата Искренов и пред медиите в Турция надъхва своите футболисти и привърженици за свирепа битка край Марица. Турците основно се разчитат на бившия левскар Станимир Стоилов. За реванша на Голямата къща пристигат близо 10000 анадолци, които на загрявката изстрелват десетина ракети към Гиби Искренов и Ясен Петров в опит да ги стреснат и извадят от строя. Българските футболисти започват зашеметяващо срещата и още в 3-та минута Гиби прави безпомощен турския национален вратар Енгин, но отново както и в първата среща Ридван бележи след грешка на Тренко Дудов и 1:1. На полувремето преднината е отново за нас след гол на Ясен – невероятно изпъление, поредица от финтове и прецизен удар! Драмата обаче предстои. Втората част започва динамично, атака за атака. В 60-тата минута Искренов изкарва червен картон на персоналния си пазач Акан, след като с каскада от финтове го прави за смях. Окрилени от численото си предимство пловдивчани налагат тотално превъзходство по целия терен и сякаш е въпрос на време да падне трети гол в турската врата. Колуминацията настъпва в 74-та минута, когато след двойно с Цецо Дерменджиев, Гиби изскача зад отбраната на гостите и Нури го фаулира в пеналта. Дузпа! Зад топката застава титулярния изпълнител на наказателни удари Тодор Зайцев...и пропуска. Психологически мачът се обръща в полза на гостите, които успяват даже да изравнят в края, точен е отново Ридван. Ботев Пловдив отпада след един от най-драматичните си мачове в историята и игра достойна за европейските терени.

В спомените на ботевистите остава обаче и обидното поведение на играча на Фенербахче, левскаря Стоилов. Преди първия мач в Цариград, Мъри от Хасково се изказва пред турски журналисти, че Ботев е слаб отбор, играещ лош футбол и че сам ще вкара 3 гола, а освен Искренов нямало други футболисти заслужаващи внимание. След края на реванша в Пловдив Стоилов нагло провокира българската публика като демонстративно прави почетна обиколка придружена с неприлични жестове.
След двубоя треньорът Венглош споделя: "Много труден мач срещу един много добър отбор. Рядко се среща толкова млад и в същото време толкова умело играещ тим, какъвто е българския. Поздравявам ги и желая успехи в бъдеще.”

БПФК: Георги Андонов, Тренко Дудов, Георги Борисов (58-Румен Чакъров), Иван Кочев (70-Красимир Димитров), Запрян Раков, Георги Чакъров, Ясен Петров, Тодор Зайцев, Божидар Искренов, Цветозар Дерменджиев, Стоян Томов.
Фенербахче: Енгин, Исмаил, Семи, Новак, Мюждат, Нури, Акан, Ридван, Стоилов, Жерсон, Айкут.
Голове: 1:0 Искренов (3), 1:1 Ридван (35), 2:1 Ясен Петров (38), 2:2 Ридван (78).
Голямата къща – 35 000 зрители; рефер – Листкевич (Полша)
ж.к.: Раков, Петров, Нури, Акан; ч.к.: Акан.