Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - Хайдук (Сплит)

Оценка на читателите: / 11
Слаба статияОтлична статия

КУПА НА УЕФА 1986/87

Първи 1/32 финал: Хибърнианс – Ботев Пловдив 0:2
17.09.1986, Ла Валета, Национален стадион – 5000 зрители; рефер – Георгиос Кологитас (Гърция)
Състава на БПФК: Каратанчев (46-Вичев), Пачев, Младенов, Блангев, Панчо Раков, Бакалов, Коце Костадинов, Симов, Ивайло Стойнов (46-Хвойнев), Георги Георгиев, Пашев.
Голове: Марин Бакалов (5 и 40)

Реванш 1/32 финал: Ботев Пловдив – Хибърнианс 8:0
01.10.1986, Голямата къща – 4000 зрители; рефер – Хикмет Кука (Албания)
БПФК: Каратанчев, Иван Кочев, Младенов, Блангев, Раков, Бакалов, Костадинов (46-Петър Курдов), Симов (46-Ивайло Стойнов), Пехливанов, Гошо Георгиев, Пашев.
Хибърнианс: Бонело, С.Кашилиери, Е.Кашилиери, Кембел, Бутиджиеш (46-Мафсуд), И.Атард, А.Атард, Ксуереб, Мускат, Касар (79-Спаньол), Кауки.
Голове: 1:0 Симов (5 – дузпа), 2:0 Пехливанов (10), 3:0 Пехливанов (14), 4:0 Пашев (30), 5:0 Курдов (49), 6:0 Георгиев (54), 7:0 Бакалов (57), 8:0 Младенов (80)

1/16 финал: Хайдук Сплит – Ботев Пловдив 3:1
22.10.1986, Сплит, стадион "Полюд" – 20 000 зрители; рефер – Франк Сандос (Швейцария)
Хайдук: Пралия, Милюш, Сетинов, Типурич, Ярни, Челич, Йеролимов (46 – Мише), Миланко, Бурсач, Асанович, Деверич.
БПФК: Вичев, Пачев, Хорозов (82-Младенов), Блангев, Панчо Раков, Кочев, Бакалов, Симов, Стойнов (68-Петър Курдов), Гошо Георгиев, Пашев.
Голове: 1:0 Йеролимов (7), 2:0 Бурсач (13), 2:1 Васко Симов (34); 3:1 Деверич (40)

След мача Милян Милянич (селекционер на Югославсия) заявява: "Стана приятен за гледане мач. Отборът на Тракия е добър и квалитетен борец, но след 0:2 трудно се наваксва пропуснатото. За реванша смятам шансовете за равни".

В мъгливата и влажна далматинска вечер БПФК проспива първите 20 минути на двубоя и това за съжаление решава крайния изход на битката. Хайдук е пълен господар на терена и кара коментаторът на БНТ да се тръшка и да оплаква "провинциалния манталитет" на пловдивчани. Нашите обаче се връщат в мача след чудесен гол на Васко Симов и успяват да съхранят шансовете си за реванша. През второто полувреме двата отбора правят страхотна игра, изпълнена с положения и пред двете врати, но гол така и не пада.

Реванш 1/16 финал: Ботев Пловдив – Хайдук Сплит 2:2
05.11.1986, Голямата къща – 15000 зрители; рефер – Мишел Вотро (Франция).
БПФК: Милан Каратанчев, Пачев, Младенов, Панчо Раков (83-Кочев), Блангев, Бакалов (83-Пехливанов), Костадинов, Симов, Курдов, Гошо Георгиев, Пашев.
Хайдук: Пралия, Милюш, Сетинов, Ярни, Типурич, Челич, Адамович (53-Бурсач), Перузович, Андрияшевич (70-Чакич), Асанович, Деверич.
Голове: 1:0 Димитър Младенов (43), 2:0 Атанас Пашев (44), 2:1 Деверич (74), 2:2 Бурсач (83)

Старши треньора на Хайдук след мача: "Първият гол на Младенов беше фантастичен, а втория стана след наша грешка. И двата отбора заслужават поздравления, че на тежкия терен изиграха един хубав и коректен мач". Под проливния дъжд в мача-реванш на Голямата къща Димитър Младенов се превръща в герой и анти-герой. Отбелязва прекрасен гол, а в последствие след груба негова грешка Хайдук бележи и прекършва устрема на БПФК. Нашите пропускат изключителния шанс да отстранят колоса на силния югославски клубен футбол. За поред път в историята си Ботев е елиминиран в евротурнир, въпреки чудесната си игра срещу реномиран съперник.

Два чисти гола за Ботев му дават път напред. Това положение "на кантар" определя дефанзивната игра на съперниците в началото на реванша – Хайдук се затваря и търси развръзка с няколко контри. В нашата защита Младенов и Раков играят брилянтно и тушират всички заплахи към вратата на Каратанчев. В края на първото полувреме БПФК светкавично изравнява общия резултат от двата мача и получава предимство, тъй като има отбелязан гол в Сплит. Получава се перфектна изходна ситуация за втората част, в която "жълточерните" се развихрят и налагат тотално превъзходство. Редят се положения след положения за гол, публиката е в очакване на категорична победа и ....гол за Хайдук. Една върната към центъра топка е нескопосано изпусната от Младенов (минава под крака му) и бързоногия Деверич, останал сам срещу Каратанчев, се възползва по най-ужасния за нас начин. Шокът е убийствен и БПФК рухва.

На 1/8-финал: Дънди Юнайтед – Хайдук 2:0 и 0:0.