Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа

В Европа

Ботев - Хайдук Сплит

КУПА НА УЕФА 1986/87

Първи 1/32 финал: Хибърнианс – Ботев Пловдив 0:2
17.09.1986, Ла Валета, Национален стадион – 5000 зрители; рефер – Георгиос Кологитас (Гърция)
Състава на БПФК: Каратанчев (46-Вичев), Пачев, Младенов, Блангев, Панчо Раков, Бакалов, Коце Костадинов, Симов, Ивайло Стойнов (46-Хвойнев), Георги Георгиев, Пашев.
Голове: Марин Бакалов (5 и 40)

Реванш 1/32 финал: Ботев Пловдив – Хибърнианс 8:0
01.10.1986, Голямата къща – 4000 зрители; рефер – Хикмет Кука (Албания)
БПФК: Каратанчев, Иван Кочев, Младенов, Блангев, Раков, Бакалов, Костадинов (46-Петър Курдов), Симов (46-Ивайло Стойнов), Пехливанов, Гошо Георгиев, Пашев.
Хибърнианс: Бонело, С.Кашилиери, Е.Кашилиери, Кембел, Бутиджиеш (46-Мафсуд), И.Атард, А.Атард, Ксуереб, Мускат, Касар (79-Спаньол), Кауки.
Голове: 1:0 Симов (5 – дузпа), 2:0 Пехливанов (10), 3:0 Пехливанов (14), 4:0 Пашев (30), 5:0 Курдов (49), 6:0 Георгиев (54), 7:0 Бакалов (57), 8:0 Младенов (80)


1/16 финал: Хайдук Сплит – Ботев Пловдив 3:1
22.10.1986, Сплит, стадион "Полюд" – 20 000 зрители; рефер – Франк Сандос (Швейцария)
Хайдук: Пралия, Милюш, Сетинов, Типурич, Ярни, Челич, Йеролимов (46 – Мише), Миланко, Бурсач, Асанович, Деверич.
БПФК: Вичев, Пачев, Хорозов (82-Младенов), Блангев, Панчо Раков, Кочев, Бакалов, Симов, Стойнов (68-Петър Курдов), Гошо Георгиев, Пашев.
Голове: 1:0 Йеролимов (7), 2:0 Бурсач (13), 2:1 Васко Симов (34); 3:1 Деверич (40)

След мача Милян Милянич (селекционер на Югославсия) заявява: "Стана приятен за гледане мач. Отборът на Тракия е добър и квалитетен борец, но след 0:2 трудно се наваксва пропуснатото. За реванша смятам шансовете за равни".

В мъгливата и влажна далматинска вечер БПФК проспива първите 20 минути на двубоя и това за съжаление решава крайния изход на битката. Хайдук е пълен господар на терена и кара коментаторът на БНТ да се тръшка и да оплаква "провинциалния манталитет" на пловдивчани. Нашите обаче се връщат в мача след чудесен гол на Васко Симов и успяват да съхранят шансовете си за реванша. През второто полувреме двата отбора правят страхотна игра, изпълнена с положения и пред двете врати, но гол така и не пада.

Реванш 1/16 финал: Ботев Пловдив – Хайдук Сплит 2:2
05.11.1986, Голямата къща – 15000 зрители; рефер – Мишел Вотро (Франция).
БПФК: Милан Каратанчев, Пачев, Младенов, Панчо Раков (83-Кочев), Блангев, Бакалов (83-Пехливанов), Костадинов, Симов, Курдов, Гошо Георгиев, Пашев.
Хайдук: Пралия, Милюш, Сетинов, Ярни, Типурич, Челич, Адамович (53-Бурсач), Перузович, Андрияшевич (70-Чакич), Асанович, Деверич.
Голове: 1:0 Димитър Младенов (43), 2:0 Атанас Пашев (44), 2:1 Деверич (74), 2:2 Бурсач (83)

Старши треньора на Хайдук след мача: "Първият гол на Младенов беше фантастичен, а втория стана след наша грешка. И двата отбора заслужават поздравления, че на тежкия терен изиграха един хубав и коректен мач". Под проливния дъжд в мача-реванш на Голямата къща Димитър Младенов се превръща в герой и анти-герой. Отбелязва прекрасен гол, а в последствие след груба негова грешка Хайдук бележи и прекършва устрема на БПФК. Нашите пропускат изключителния шанс да отстранят колоса на силния югославски клубен футбол. За поред път в историята си Ботев е елиминиран в евротурнир, въпреки чудесната си игра срещу реномиран съперник.

Два чисти гола за Ботев му дават път напред. Това положение "на кантар" определя дефанзивната игра на съперниците в началото на реванша – Хайдук се затваря и търси развръзка с няколко контри. В нашата защита Младенов и Раков играят брилянтно и тушират всички заплахи към вратата на Каратанчев. В края на първото полувреме БПФК светкавично изравнява общия резултат от двата мача и получава предимство, тъй като има отбелязан гол в Сплит. Получава се перфектна изходна ситуация за втората част, в която "жълточерните" се развихрят и налагат тотално превъзходство. Редят се положения след положения за гол, публиката е в очакване на категорична победа и ....гол за Хайдук. Една върната към центъра топка е нескопосано изпусната от Младенов (минава под крака му) и бързоногия Деверич, останал сам срещу Каратанчев, се възползва по най-ужасния за нас начин. Шокът е убийствен и БПФК рухва.

На 1/8-финал: Дънди Юнайтед – Хайдук 2:0 и 0:0.

Последно променен на Четвъртък, 22 Април 2010 18:58
 
Ботев - Динамо Минск

Ботев - Динамо Минск

През есента на сезон 1988/89 Ботев Пловдив се изправя в първия кръг за Купата на УЕФА срещу Динамо Минск. Тимът от столицата на Беларус е измежду осемте най-силни и постоянни участници в тогавашния шампионат на СССР. Доказателство за силата и оспорвания характер на съветското първенство в онези години е разнообразието от победители в периода 1980–1989, шампиони последователно стават Динамо Киев, Динамо Тбилиси, Динамо Минск, Спартак Москва, Зенит и Днепър, а континентални клубни отличия по същото време печелят Динамо Тбилиси (КНК, 1981) и Динамо Киев (КНК, 1986). Успехите на Динамо Минск на европейската сцена са 2 четвъртфинала – през 1983 в турнира за КЕШ и през 1984 в турнира на УЕФА. На кормилото на отбора е клубната легенда Едуард Малофеев, бивш старши треньор на СССР на Световното`86 в Мексико. Изявените играчи в тима от Минск са участниците в Евро`88 Сергей Алейников, Сергей Гоцманов и Андрей Зигмантович, а също и шампионите на СССР от 1982 – вратарят Юрий Курбико, защитникът Виктор Янушевский, халфовете Пьотр Радньонок, Александър Метлицкий и нападателите Виктор Сокол, Игор Гуринович и Георгий Кондратиев. Преди двубоите за УЕФА, беларусите има предимство пред Ботев Пловдив, тъй като играе в разгара на шампионата си. "Канарчетата" пък допълнително са затруднени от напускането на капитана Зехтински (преминал в Омония Никозия) и на Георги Георгиев-Ламбадата (в ЦСКА).

Първи 1/32-финал: Ботев Пловдив – Динамо Минск 1:2
07.09.1988, Голямата къща – 16 000 зрители; съдии: Лишка , Грегър И Хицъл (Чех);

БПФК: Цветан Недялков, Пачев, Младенов, Кочев, Раков (82–Иван Говедаров), Бакалов, Васил Василев (54–Костадинов), Зайцев, Пехливанов, Хвойнев, Пашев.
Динамо Минск: Сацункевич, Радньонок, Метлицкий (82–Павлючук), Виктор Янушевский, Широкий, Андрей Зигмантович, Сергей Гоцманов, Сергей Деркач (66–Виктор Сокол), Сергей Алейников, Гуринович, Георгий Кондратиев.
Голове: 0:1 Кондратиев (45); 0:2 Гоцманов (80); 1:2 Зайцев (88-дузпа).
Жълти картони: Деркач, Янушевский и Родньонок.
Червен картон: Атанас Пашев.

В мрачния дъждовен следобед играта е равностойна до преломния момент в 40-та минута, когато е изгонен Атанас Пашев. След поредица от груби провокации на беларусите нервите на Пашев не издържат – нападателят ни получава червен картон за удар без топка. При атака по крилото Пашев е за пореден път грубо подкосен и в яда си той удря съборилия го защитник на гостите. По същия начин е изгонен Костадинов дни по-рано в шампионатен мач срещу Левски София. Гостите се възползват от численото си превъзходство и със здрави физически сблъсъци налагат своя стил на игра в мача. Срещата се запомня и с милиционерския произвол срещу привържениците на Ботев. Органите на реда в страха си от антисъветски възгласи от трибуните нарочно забавят и възпрепятствуват нормалното влизане на стадиона. Огромен брой хора, чакайки да влязат след щателен обиск, висят пред входовете дори след започването на мача,. Минути преди началния съдийски сигнал, мощна миниумка е взривена на пистата пред Южен сектор и това дава повод на милиционерите открито да започнат репресии. Цял блок от агитката, разположена във въпросния сектор е принудително изведена от стадиона, а на входовете се преустановява влизането. В духа на старите комунистически репресии са конфискувани знамена и шалчета, изпокъсани са висящите транспаранти от парапета на 2-ия етаж на Южен сектор, арестувани и бити са невинни хора по правилото „всеки е виновен, щом е тук”. Грубата и грозна игра на съветския отбор настройва още по-враждебно публиката и това отново води до разправии между милицията и народа. Всеки изправил се от мястото си да освирква или ругае бива веднага извеждан от стадиона, забранява се каквото и да е било движение на хора между редовете и блоковете на трибуните. След мача групата от 50-ина привърженици от Минск е нападната в околностите на хотел „Ленинград” (сега „Санкт Петербург”).

Реванш 1/32-финал: Динамо Минск – Ботев Пловдив 0:0
05.10.1988, Стадион „Динамо” – 25000 зрители; съдии: Игня, Порумбою, Щренг (Румъния).
Динамо Минск: Сацункевич, Радньонок, Метлицкий, Гоманов, Широки (57-Антонович), Зигмантович, Гоцманов, Деркач (85-Сокол), Алейников, Гуринович, Кондратиев.
БПФК: Вичев, Пачев, Младенов, Иван Говедаров, Раков, Кочев, Костадинов, Зайцев, Пехливанов, Цветозар Дерменджиев (72-Хвойнев), Васил Василев.

Поради липсата на средства отборът на Ботев Пловдив предприема пътуване с влак до столицата на Беларус. След дългото и тежко 24-часово пътуване „канарчетата” играят пестеливо и затворено. Предпазливата тактика е продиктувана също и от отсъствието на основни футболисти – Марин Бакалов (контузен) и Атанас Пашев (наказан). Въпреки проблемите Ботев Пловдив изнася много стойностна игра и доминира през по-голямата част от двубоя. Най-чистите положения за гол в мача са пропуснати от Зайцев и Васко Василев.

1/16-финал:
26.10.1988, Динамо Минск – Виктория Букурещ (Румъния) 2:1
10.11.1988, Виктория Букурещ (Румъния) – Динамо Минск 1:0 Последно променен на Вторник, 01 Юни 2010 18:32
 
Sevilia FC

Ботев - Севиля

 

продължава>

   
Емблема на Цървена звезда

Ботев - Цървена звезда

продължава>

 
Байерн Мюнхен

Ботев - Байерн

продължава>

 
Стяуа Букурещ

Ботев - Стяуа

 

продължава>

   
Гьотеборг

Ботев - ИФК Гьотеборг

продължава>

 
olympiakos

Ботев - Олимпиакос

 

продължава>

 
fenerbahe

Ботев - Фенербахче

 

продължава>

   
Атлетико Мадрид

Ботев - Атлетико Мадрид

продължава>

 
Херта Берлин

Ботев - Херта

 

продължава>

 
Барселона - Barcelona

Ботев - Барселона

продължава>