Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - ИФК Гьотеборг

Ботев - ИФК Гьотеборг

Оценка на читателите: / 6
Слаба статияОтлична статия

ГьотеборгЕмблема Ботев Пловдив

През сезон 1985/1986 Ботев Пловдив по служебен път, а не по право, взима участие в турнира за Купата на европейските шампиони. Това се налага поради наказанията наложени от българската федерация на тогавашния шампион и вицешампион на страната, съответно Левски София и ЦСКА. „Канарчетата” получават квотата за участие в най-престижния европейски клубен турнир като третия по сила отбор в България за изминалия шампионат`1985.

Жребият отрежда за съперник на 1/16-финала гранда на шведския футбол ИФК Гьотеборг, който в периода 1982 – 1987 печели на два пъти Купата на УЕФА.

При първия си успех през 1982 г. „синьо-белите” последователно преодоляват без загуба – на четвъртфинала Валенсия (2:0 и 2:2), на полуфинала Кайзерслаутерн (2:1 и1:1) и на финала Хамбургер ШФ (1:0 и 3:0). Треньор на отбора тогава е известния Свен-Йоран Ериксон (ръководил в последствие Бенфика, Рома, Лацио, Англия), а съставът е Томас Вернерсон, Кони Карлсон, Глен Хисен, Джери Карлсон, Глен Стрьомберг, Рубен Свенсон, Торд Холмгрен, Томи Холмгрен, Хекан Станберг, Глен Шилер, Торбьорн Нилсон, Стиг Фредриксон, Дан Корнелиусон, Глен Холм, Мартин Холмберг. След напускането на Свен-Йоран Ериксон треньор става Гюндер Бенгсон, който по-късно ще изведе отбора до нова Купа на УЕФА през 1987 год.. Трофеят става притежание след елиминирането на фаворита Интер (на 1/4-финала след 0:0 в Гьотеборг и 1:1 в Милано) и минимален успех във финала срещу Дънди Юнайтед (1:0 в Гьотеборг и 1:1 в Дънди), а съставът е Томас Вернерсон, Стиг Фредриксон, Михаел Андерсон, Торд Холмгрен, Роланд Нилсон, Ленарт Нилсон, Яри Рантанен, Щефан Петерсон, Томи Холмгрен, Петер Ларсон, Ларс Зетерлунд, Магнус Йохансон, Матс-Ола Карлсон, Пер-Едмунд Мордт.

18 септември 1985, първи 1/16-финал: ИФК ГЬОТЕБОРГ – БОТЕВ ПЛОВДИВ 3:2

ИФК Гьотеборг: 1.Тобиасон, 2.Торд Холмгрен, 3.Щефан Кюлберг, 4.Петер Ларсон, 5.Фредериксон, 6.Роланд Нилсон, 7.Щефан Петерсон, 8.Робърт Притц (79-Йохансон), 9.Томи Холмгрен (75-Шилер), 10.Джони Екстрьом, 11.Торбьорн Нилсон.
БПФК: 1.Вичев, 2.Пачев,3.Младенов, 4.Хорозов (65-Коста Танев), 5.Запрян Иванов Раков, 6.Марин Бакалов, 7.Костадинов, 8.Васил Симов, 9.Пехливанов, 10.Зехтински (78-Георги Георгиев), 11.Пашев.
Голове: 1:0 Петер Ларсон (13), 1:1 Васил Симов (33), 2:1 Томи Холмгрен (60), 3:1 Торбьорн Нилсон (73), 3:2 Костадинов (90-дузпа).

стадион „Улеви” – 11 192 зрители; рефери – Миглей, Уилямс, Сикес (Англия)

Флагче ИФК Гьотеборг

Според признания на участници в мача (Костадин Костадинов и Марин Бакалов) това е една от най-хубавите срещи на Ботев в Европа. Класата на съперника е безапелационна и в самият двубой се доказва с игра. Ботев Пловдив противопоставя най-доброто с което разполага и е близо до частичен успех. Опитът обаче е на страната на шведите, което спомага те да се възползват и от най-малката пролука в отбраната на „канарчетата” и да водят с два гола четвърт час преди края. И пак според признания на цитираните източници, Гьотеборг пропуска да доведе резултата до разгром в последните минути. Мачът е изключително коректен, без нито един картон, а главния рефер англичанинът Миглей си спечелва симпатиите на нашите с решението си да даде дузпа в последната минута за отбор от Източна Европа. Доста често срещана в онези години, в духа на „студената война”, практика е съдии от Запада да дават рамо на западноевропейски отбори, както и обратното, източните рефери да бутат аванта на соцотбори.

Тук е мястото да се уточни, че ползването на субективни източници (преки участници в двубоя и съответно страна в него) се налага поради липсата на каквото и да е била подробна информация за този мач в медиите на социалистическа България. Тогавашната партийно доминирана журналистика целенасочено акцентира вниманието върху участията на казионните ЦСКА и Левски София, за сметка на пренебрежителното отразяване на мачовете на останалите отбори (примерно Спартак Варна с Манчестър Юнайтед, Локомотив София с ПСЖ, Локомотив Пловдив с ПАОК, Пирин с Хамарби, а за Ботев Пловдив примерите са безбройни).

Иначе мачът в Гьотеборг започва с резонния домакински натиск и при една безобидна ситуация резултатът е открит след като Вичев се оставя Ларсон да го изненада с шут от 25 метра. След попадението Ботев Пловдив се хвърля масирано в атака, следват пропуски на Пашев и Костадинов. В 33-та минута брилянтно центриране на Зехтински е засечено с убийствено воле от Васко Симов и вратаря Тобиасон е като препариран – 1:1. През втората част шведите се възползват на два пъти от груби грешки в нашата отбрана и резултатът е покачен на 3:1 чрез звездата на шведския национал Томи Холмгрен и Торбьорн Нилсон. Следва надмощие в жълто и черно, но Костадинов пропуска невероятно положение на празна врата (препъва се преди да шутира), а след него и Пехливанов не успява да се разпише. Хвърлили всички сили напред „канарчетата” оголват тила си и това едва не им коства разгромен изход от двубоя. Шведите с бързи контри достигат с числено превъзходство до вратата на Вичев и само чудесните му намеси ни спасяват. В последната минута на срещата Атанас Пашев е подкосен в наказателното поле на Гьотеборг. От 11-те метра Костадинов с плътен удар в десния ъгъл оставя надежди за реванша в Пловдив.

2 октомври 1985, реванш: БОТЕВ ПЛОВДИВ – ИФК ГЬОТЕБОРГ 1:2

БПФК: 1.Вичев, 2.Пачев, 3.Младенов, 4.Бакалов (85-Симеон Батаклиев), 5.Запрян Иванов Раков, 6.Славчо Хорозов (81-Коста Танев), 7.Костадин Костадинов, 8.Васил Симов, 9.Георги Георгиев ,10.Зехтински ,11.Пашев.
ИФК Гьотеборг: 1.Томас Вернерсон, 2.Торд Холмгрен, 3.Рубен Свенсон, 4.Петер Ларсон, 5.Стиг Фредериксон, 6.Роланд Нилсон, 7.Матс Грен (65-Джони Екстрьом), 8.Робърт Притц, 9.Томи Холмгрен (79- Щефан Кюлберг), 10.Щефан Петерсон,11.Торбьорн Нилсон.
Голове: 0:1 Щефан Петерсон (27), 1:1 Костадинов (45-дузпа), 1:2 Торбьорн Нилсон (84).
Жълти картони: Бакалов, Хорозов, Георгиев, Притц.
Голямата къща – 20 000 зрители; съдии – Дайна, Радуко, Филипо (Швейцария).

ИФК Гьотеборг закономерно и заслужено продължава за КЕШ, където в последствие ще достигне и до полуфинал в турнира. Мощно окуражаван от хиляди свои привърженици, Ботев Пловдив се хвърля дръзко срещу именития си съперник, търсейки бърза развръзка с ранен гол. Още в 9-та минута Коце Костадинов изкача на удобна позиция за голов изстрел, но от седем метра бие на сантиметри над гредата. Следват няколко опасни атаки на „канарчетата” преди Гьотеборг да се съживи и започне методично да налага стила си. Гредата става помощник на Вичев, а по-късно той отразява и поредица от опасности пред вратата си. В онези години отбраната на Ботев Пловдив пробва да прави „игра в линия”, но точно в този мач това създава неприятности. Бъдещата звезда на Аякс Щефан Петерсон финтира на скорост Пачев, измъква се сам срещу Вичев и бележи ефектно за 1:0 за гостите. Ботев се добира до изравняване в края на полувремето след точно изпълнена дузпа от Костадинов. През второто полувреме шведите доминират, но пък най-изгодните положения за гол са български – в 65-та на Пашев и в 70-та на Георгиев. Физически обаче „канарчетата” отпадат при непрестанните твърди единоборства с коравия противник и губят мача. Шест минути преди края точен е Торбьорн Нилсон.
Отзиви след двубоя:
Иван Глухчев: „Наша стара слабост е да получаваме голове след грешки при контраатака на противника. Моите играчи се подведоха по играта на физически яките шведи, които разчитат преди всичко на силови единоборства. Също така не се съобразиха и със забележките ми да не играят с високи центрирания”.
Гюндер Бенгсон: „Играхме разумно! През второто полувреме обаче шансът ни помогна, когато Пловдив бе във възход. Българите са един много добре подготвен технически отбор с двама много опасни нападатели Пашев и Костадинов, и един отличен халф Зехтински. И съм щастлив, че успяхме да отстраним такъв силен съперник. Благодаря на Пловдив за коректната игра и за гостоприемното отношение”.

В турнира за КЕШ отборът на ИФК Гьотеборг достига до полуфинал след като преодолява на 1/8-финал Фенербахче (4:0 и 1:2), на 1/4-финал Абърдийн (0:0 и 2:2). На полуфинала шведите отстъпват драматично от Барселона след продължения и дузпи – 3:0 в Швеция, 0:3 на реванша в Испания и 4:5 при дузпите.