Навигация: Новини ФК БОТЕВ В Европа Ботев - Реал Сарагоса

Оценка на читателите: / 16
Слаба статияОтлична статия

Реал Сарагоса

Real Zaragoza

Сезон 1968/69 - жребият в турнира на УЕФА е доста неблагосклонен към Ботев Пловдив. За съперник  е отреден отборът на Реал Сарагоса - носител на Купата на УЕФА`1964  и финалист в същия турнир през 1966. В редиците на нашия противник играят няколко испански национала - Виолета, Франсиско Сантамария, Хуан Мануел Виля, Бустильо, Карлос Лапетра и Марселиньо. Последните двама са европейски шампиони с националния отбор на Испания през 1964 година.

Първият мач се играе в Пловдив на Голямата къща пред 12000 зрители, а съдия на срещата е Бабаджан от Турция.

Ботев Пловдив – Реал Сарагоса 3:1
Голове: 1:0 Глухчев (32), 2:0 Чико (66), 3:0 Тумби (78 ), 3:1 Техедор (85)

БПФК: 1.Михаил Карушков, 2.Ненко Георгиев, 3.Райко Стойнов, 4.Вангел Делев, 5.Иван Глухчев, 6.Иван Задума, 7.Тумби, 8.Чико, 9.Добрин Ненов, 10.Димитър Костадинов-Мики, 11.Петко Радков

Сарагоса: 1.Енрике Ярса, 2. Виолета, 3.Рико, 4.Паис, 5. Франсиско Сантамария (79 - Марселиньо), 6.Гонсалес, 7.Хуан Мануел Виля, 8.Фонтенла, 9.Бустильо, 10.Карлос Лапетра, 11.Техедор .

Във вихрено темпо "канарите" налагат тотална преса и до 20-тата минута имат три чисти голови положения, за съжаление проиграни от Чико, Радков и Тумби. Резултатът е открит след серия от ъглови удари пред испанската врата. При разбъркване след поредния корнер, Глухчев успява майсторски с глава да прехвърли вратаря на гостите за 1:0. До края на полувремето бързите атаки на жълточерните разпиляват Сарагоса, но до нов гол така и не се стига.
След почивката отборът на гостите се съвзема и показва красива игра в основата на която са Лапетра, Виля и Фонтенла. Вездесъщият Карушков е брилянтен на вратата и спасява невероятни топки. Ботев разчита на контраатаки в тези минути и след остър пробив по фланга Тумби надиграва Рико, центрира и Чико от упор бележи втория гол в мача. След това ролите са разменени – Чико Дерменджиев подава, а Тумби бележи с глава – 3:0! Успокоени обаче от солидната си преднина пет минути преди края на мача нашите допускат гол, който в последствие ще се окаже фатален. Техедор бележи от фаул и прави по-големи шансовете на испанците за реванша в Сарагоса.
В ответния мач домакините още от началото упражняват силен натиск и натикват нашите в наказателното поле. Първото сериозно голово положение обаче е за Ботев. В 17-тата минута Тумби пропуска да се разпише и по този начин да убие интригата в двубоя. С два гола на център-нападателя Бустильо (25-та и 75-та минута) испанците успяват да изравнят резултата от двата мача и по новоприетото тогава правило за головете на чужд терен се класират за следващия етап. Горчилката от така нелепо пропуснатия успех срещу именит съперник остава за бъларите. Ботев Пловдив и в двата мача играе изключително и демонстрира поведение на терена, което изпълва с гордост неговите привърженици.
Съставът на "жълточерните" в реванша: Карушков, Н.Георгиев, Р.Стойнов, В.Апостолов (80 – Мики Костадинов), В.Делев, Глухчев, Ив.Задума , Чико, Тумби, Ненов, Радков.