В понеделник точно е 19:12 часа започна поредното предаване в ефира на радио "Свободен Ботев. Този път нямаше традиционния за понеделниците обзор на кръга и играта на "жълто-черния" отбор, а акцента беше върху едно изминало събитие с участието на нашата легенда Динко Дерменджиев, а именно честванията на 40-тата годишнина от първия мач в европейските турнири на английския Ковънтри. На връпросните чествания, както вече писахме, почетен гост беше и Чико, като един от футболистите, участвал в този двубой през далечната 1970-та година. Ето защо пред нашия микрофон застанаха главните действащи лица, които представиха достойно Ботев Пловдив - Динко Дерменджиев и Николай Дафовски, привърженик на Ковънтри, който го съпровождаше по време на визитата и беше основния виновник тя да се състои.
Представяме Ви основните акценти в продължилия повече от час разговор с двамата ни гости:Чико за гостуването в Ковънтри:
"Много бях развълнуван от неочакваната покана, защото бях започнал да позабравям събитията от мачовете ни с Ковънтри. Преди първия ни мач, бяхме направили проучване на съперника, но нашето разузнавене беше подценило класата на англичаните и това ни успокои предварително. Не беше помислено за вариант на отбрана и изчакване, а се бяха пуснали основно атакуващи футболисти. Но се оказа, че толкова организиран отбор не беше идвал до тогава в България и гостите ни изнесоха една истинска лекция по футбол. На мача с Барнзли, по време на който се състоя възспоменателната церемония имаше 10-12 човека от хората, присъствали през 1970-та година на гостуването в Пловдив. Те идваха при мен и ми даваха стари снимки и програми от срещата в Пловдив за автограф и с гордост посочваха на снимките, че това са те."
Николай Дафовски за възможностите за партньорство с Ковънтри:
"Контактите ни са на най-високо ниво - с президента на клуба. Има възможност да се случи нещо интересно и мисля, че това ще има много добър отзвук не само в България, но и на острова."
Динко Дерменджиев за историята на Ботев и нейното съхраняване през годините:
"За съжаление ние имаме богата история, но много неща от нашите архиви са изгубени от небрежност и липса на организация. Надявам да направим нещо по въпроса с историята на Ботев, в която има много уникални моменти."
За треньорският пост:
"Изпитвам разочарование, че треньорите в България са господин "никой", за разлика от европа и по света, където професията им е на голяма почит. Добрия треньор притежава талант, както и добрия футболист. Не всеки велик футболист става добър треньор. Това го доказа и Марадона. За това приветствам Пеле, че е в страни от треньорството, остана неоплют и благодарение на това обикаля света и популяризира футбола."
За отборът-страшилище на Тракия от 80-те години на миналия век:
"Добих малко самочувствие от престоя си като треньор във Велинград и бях поканен да поема треньорския пост на Тракия. Най-големият коз на нашия отбор тогава се оказа силната ни школа, някои от титулярите ни бяха на 16-17 години (Бакалов на 17, Митко Младенов на 17, Коце Костадинов на 16 години и половина), както привличането на 3-ма млади, но много класни футболисти - Пашев, Пехливанов и Симов. Пашев го забелязох като войник. Включих го първо към дублиращия отбор, и постепенно се наложи при титулярите и се превърна в голмайстор и дори игра на световни финали с националния отбор в Мексико през 1986 година. Пехливанов беше желан от други отбори като Славия и Берое, но ми се довери и повярва на обещанието ми. Тогава му казах 'Момче, ела при нас и след година ще си голмайстор на България!' - така и се случи. Васко Симов, който е юноша на ЦСКА играеше в Родопа Смолян и за купата на България игрем два мача срещу тях, в които играта му ме впечатли и направих всичко възможно да бъде привлечен в отбора. С този отбор 5 години бяха достатъчни за да победим Барселона и Байерн Мюнхен (с Глухчев, който ме наследи) и 10 години да играем най-добрия футбол в страната. Просто бяхме класа над другите отбори и съжалявам, че не успяхме да станем шампиони поне 2-3 пъти за този период."
Чико за Георги Славков - Бенкса:
"Славков имаше възможност да надмине по слава много по-големи футболисти от нашата история тъй като беше изявен голмайстор, но трудния му характер му попречи да постигне това. Въпреки конфликтите, които сме имали по линията треньор - състезател, с него сме в добри отношения."
За бъдещето му в Ботев:
"За съжаление част от привържениците гледат с малко критичен поглед към мен, заради обявяването ми за почетен президент на клуба през част от управлението на д.х., но целият ми живот във футбола, над 50 години е свързан с Ботев, с малки изключения, когато съм работил за кратко на други места и в този ред на мисли ако от ръководството на клуба преценят, че имат нужда от мен ще ми бъде приятно да разговаряме по въпроса. Имам идея да се отиде до Ковънтри с част от ръководството на Ботев, за обмяна на опит и тези контакти да се превърнат в една традиция."
За близкото минало:
"Нямах съмнения за пътя на феновете и борбата им с бившия президент на клуба, но винаги съм заявявал, че ще е трудно да се свали президент, който е едноличен собственик, и виждаме резултата - наложи се да започнем от В група. Но важното е, че нещата се случиха. Христолов го няма вече на картата и възроденият Ботев ще си дойде на мястото в най-скоро време. Ще остане само една негативна страница от историята на Ботев, изключително болезнена, както за старите, така и за младите фенове, но тя вече е в миналото и трябва да гледаме напред."
За феновете:
"Възхитен съм от цялостното поведение на феновете в настоящите мачове и вече гледам с друго око на по-крайните ни привърженици. Обяснявам си предните проблеми с провокациите и обвиненията от страна на бившето вече управление. Тази промяна, както и някои мои препоръки, които съм готов да споделя при една организирана среща с феновете, още повече ще превърне нашите трибуни в едно безопасно място както е в Англия. Ние побъркахме България - с тази посещаемост където и да отида всички казват 'Какво правите Вие?' - отговарям, че това трябва да се види, защото не може да се опише. Организация, поведение, еуфория всичко това дава широк отзвук! И след 2-3 години ще си бъдем на мястото и ще започнем да постигаме титлите, които всички искаме."
Николай Дафовски за ситуацията в Ботев Пловдив през погледа на страничния наблюдател:
"Прави впечатление колко запалени са феновете на Ботев. Също така по време на предаването ме впечатли и колко адекватни са въпросите им към Динко. Мисля, че вървите по правилния път и искрено Ви желая да се върнете там където заслужавате."
Динко Дерменджиев за бъдещето:
"Феновете имат решаваща роля за мотивацията на отбора и подкрепата им ангажира футболистите. В момента на гостуване ходят над 1000-2000 човека и за бъдещето, което се гради това е от изключителна важност. Трябва в младото поколение да се възпитава всеотдайност и вяра в това, което се прави в клуба. Настоящите футболисти имат и нещо, което при нашето поколение липсваше, а именно хъса и борбеността, подтикнати от безрезервната подкрепа от трибуните."
Благодарим на всички, които се включиха с въпроси в темата за студиото, която беше публикувана в нашия форум и на тези, които се свързаха чрез скайпа на предаването - botevplovdiv.bg. Факт е и първият подарък за "жълто-черното" радио - шалче на Ковънтри, подарено ни от Николай Дафовски.
Можете да изтеглите цялото предаване в mp3 формат от тук - Интервю с Динко Дерменджиев и Николай Дафовски